GÜLER, “BOHÇACI OLARAK GİRİYOR SONRA HIRSIZ OLUYOR”

Kahramanmaraş Emniyeti Asayiş Şube Müdürü Ertuğrul Güler vatandaşları hırsızlık konusunda uyararak şüpheli gördükleri şahısları ihbar etmelerini istedi.

14 Mayıs 2019 Salı 15:38
Bu haber 18108 kez okundu
GÜLER, “BOHÇACI OLARAK GİRİYOR SONRA HIRSIZ OLUYOR”
 

GÜLER, “BOHÇACI OLARAK GİRİYOR SONRA HIRSIZ OLUYOR”

 

 

Kahramanmaraş Emniyeti Asayiş Şube Müdürü Ertuğrul Güler vatandaşları hırsızlık konusunda uyararak şüpheli gördükleri şahısları ihbar etmelerini istedi.
 

Asayiş Şube Müdürü Ertuğrul Güler, suçlularla nasıl mücadele ettiklerini, kentte en çok hangi alanda hangi tür insanların hırsızlık yaptığını, kaç hırsız yakalanıp adalete teslim edildiğini, cinayet olaylarında delillerden katile nasıl ulaştıklarını, GBT sorgularında onlarca yıl alıp yakalanamayan suçluları nasıl adalete teslim ettiklerinin perde arkasını anlattı.

 

Kahramanmaraş huzurlu iller arasında ilk sıralarda yer alıyor. Benzer nüfus ve ölçekli iller ile kıyaslandığında gerek suçlu sayıları açısından gerekse vatandaşların genel algısı açısından huzurlu bir il. Bunu nasıl başarıyoruz?

 

Kahramanmaraş'ta Emniyet Teşkilatı planlı programlı bir şekilde suçla mücadele etmekte ve sistematik bir şekilde hareket etmekte. Suçun temelini oluşturulan nedenlere yönelik çalışmalar yapılmakta. Bu suçun kökeni kurutulmaya çalışılmakta. Bizim amacımız suçluyla mücadeleden öte, suç ile mücadele. Çünkü insanlık tarihinden beri, suç sürekli sabit kalıyor ama suçlu değişkenlik gösteriyor. Bunun için bizim bir takım planlı çalışmalarımız var. Bu çalışmaları sene başında planlayarak sene içerisinde sistematik bir şekilde uygulayarak neticelerini alıyoruz.

 

“2017’DE İL GENELİNDE 19 BİN 285 OLAY MEYDANA GELDİ”

 

Kahramanmaraş'ın genel Asayişini masaya yatırdığımızda 2017 yılı İl geneli polis sorumluluk bölgelerinde toplam 19 bin 285 olay meydana geldi. Bu rakama bütün olaylar dâhildir. Bu olayların 12 bin 916'sı İl merkezinde, kalanları da ilçelerde meydana geldi. Toplam olaylara baktığımızda aynı yıl içerisinde meydana gelen olayların yüzde 89.17’sini aydınlatmışız. Bu oran 2017 yılına ait olduğu ve zamanla bu olayların aydınlatılmasına 2018’de de devam edildiği için bu rakam daha yukarılara çıkıyor. Bu suçlardan 9 bin 34'ü il genelinde şahsa karşı suçlarda gerçekleşmiş. Bunlarda aydınlatma oranı yüzde 95'tir. Yine diğer yıla da soruşturması sarktığı için aydınlatma yüzdesi daha yukarıya çıkıyor. Bizim amacımız şahsa karşı suçların hemen hemen hepsinin aydınlatılmasıdır.

 

 “GEÇEN YILA GÖRE HIRSIZLIK OLAYLARINDA DÜŞÜŞ VAR”

 

2017 yılında şahsa karşı suçlarda yüzde 8'lik bir düşüş meydana gelmiş. 2018'in başında ise şahsa karşı suçlar aynı seviyede devam ederken, özellikle nitelikli suçlar dediğimiz evden, iş yerinden hırsızlık gibi suçlardan yüzde 40'lara varan düşüş söz konusudur. Bunun sebebi ise bizim 2017 yılında yaptığımız yoğun çalışmaların neticesinde suçluları yakalama sayılarının fazla olması ve bu şahıslardan birçoğunun içeride tutuklu olarak bulunması, 2018 yılına daha kuvvetli girmemizi sağladı. Şu an bu suçları işleyecek kişilerin birçoğu ceza evinde dolayısı ile bizde bu kişilere ayrı ayrı zaman ayırmıyoruz.

 

“TÜRKİYE ORTALAMASININ YARISINDAYIZ”

 

Türkiye Genelinde 100 bin kişiye düşen mal varlığına karşı olay sayısı 975 iken ilimizde 494'tür. Bu rakama bakıldığında Kahramanmaraş ilinin huzurlu bir il olduğu apaçık ortadadır. Bizim mal varlığına karşı Türkiye geneli aydınlatma oranımız ortalamaya göre çok yüksekte, iki misli civarında.

 

 “2016’DA BİN 105, 2017’DE İSE BİN 259 HIRSIZ YAKALADIK”

 

 Asayiş Şube olarak 2016 yılında bin 105 hırsız yakalamışız. Bu rakam 2017 yılında bin 259 olmuş. Bunlardan 340 tanesi tutuklanmış. Bu büyük bir rakam. Yani 2017 yılında sokakta olan bu kadar hırsız cezaevinde. Bunu hesap ettiğimiz zaman 2018 yılındaki düşüşü de görebiliyoruz. Tabi bizim olaylara baktığımız zaman kar maskeli büyük gasp olayları, iş yerinden nitelikli çelik kasa hırsızlık olayı gibi olaylar yaşanmadı. Yaşanan olaylarda niteliksiz olaylar çoğunlukta olmak üzere, kendi alanında nitelikli diyebileceğimiz ev hırsızlığı oldu. Bunlarla ilgili olarak aydınlatma çalışmalarımız devam ediyor.

 

 “BOHÇACI OLARAK GİRİYOR SONRA HIRSIZ OLUYOR”

 

En çok hırsızlar nereden geliyor?

Biz konuyu Kahramanmaraş olarak değerlendirdiğimiz zaman bize çevre illerden gezici hırsızlık grupları diyeceğimiz, Bay ve Bayan şüphelilerden oluşan, çoğunluğu bayanlardan oluşan, bohçacı ve dilenci görünümünde hedef binalara girmekte ve hedef dairenin ziline basarak içerden cevap gelmediği takdirde bohçacı olmaktan çıkıp hırsız oluyor. Yanlarında bulundurdukları plastik aparatlar ile saniyeler içerisinde kapıyı açarak içeriye girebiliyor. Bunu engellemek için kapıları mutlaka anahtar ile kilitlemek lazım. Kapıyı çekip ayrıldığımızda kapının sadece dili kilitlenmiş olur ve dolayısı ile eldeki aparatlar bunu seri bir şekilde açar hırsızlar içeriye girebilir. Biz bununla ilgili çok ciddi önlemler alıyoruz. Özellikle 2017 - 2018 yılında bunlara devam ediyoruz.

 

“ADANA VE GAZİANTEP YOLU İSTİKAMETİNDEN GELİYORLAR”

 

Yoğunluklu olarak bize Adana ve Antep yolu istikametinden geliyorlar. Sabah erken saatlerde çevre illerden gelecek yolların çoğunluğunu kapatıyoruz. Bu şekilde ilimize girmeden bunları GBT kontrolüne alıyoruz. Gezici hırsızlık grupları ile ilgili olarak takip yapıyoruz. Örneğin Antep ilinde meydana gelen bir hırsızlığı da biz masaya yatıyoruz ki o kişiler buraya gelme ihtimaline karşın kullandıkları araç plakaları Plaka Tanıma Sistemi aracılığı ile takip edilmesi gibi takiplerini gerçekleştiriyoruz. Vatandaşlara bu konuda çok ciddi iş düşüyor. Ev hırsızlığı yüzde 70 oranda gündüz yapılıyor ve bu kişiler tarafından gerçekleştiriliyor. Apartmanda bu şekilde gördükleri dilenci bohçacı gibi kişileri 155'e ihbar etmeleri lazım.

 

 “BOHÇACI OLARAK GELİYORLAR HIRSIZ OLUYORLAR”

 

Biz geçtiğimiz yıl yaptığımız denetimlerde hırsızlık şüphesiyle gelen kişilerin yüzde 98'inin sabıkalı olduğunu ortaya çıkardık. 2016 yılında 23 gruba 84 bay bayan şahsa henüz olay gerçekleştirilemeden müdahale ettik. 2017 yılında ise 98 gruba müdahale edildi. 2016 yılında il merkezinde dilencilik görünümü vererek apartmanlara yönelen yüzde 98'i hırsızlıktan sabıkalı kişiler men edilmiştir. Bunlar ciddi rakamlar ve bizim bahsettiğimiz kavşaklarda dilenen kişiler değil. Bunlar Apartmanlar arasına gelen satıcı bohçacı kişiler. Suçluların genel özelliği zaten kendilerini suçlu olarak göstermezler. Hedefe ilerlerken kendisini hırsız olarak göstermezler. Belli bir noktaya geldikten ve tamamen rahatladığını düşündüğünde bu işi gerçekleştiririm, yakalanmam noktasına geldiğinde suçu işleyecekleri için ya bohçacı, ya satıcı gibi o ana kadar bu şekilde geliyorlar. Vatandaşlarımız dikkatli olmaları gerekiyor.

 

 İlimizde telefon dolandırıcılığına sık rastlanıyor mu?

 

Kahramanmaraş'ta telefon dolandırıcılığı yaygın değil. Sayıda da yaptığımız çalışmalar sonucu büyük ölçekte azalma var. 2016 yılında 102 tane telefon dolandırıcılığı olayı meydana gelmiş. 2017 yılında ise bu rakam 54'e inmiş. 54 tane telefon dolandırıcılığı olayının miktarları farklı farklı. Biz bu olaylarda yüzde 47'lik bir düşüş sağlamışız. 2017’de dolandırılan miktar 160 bin TL, engellenen miktar ise 616 bin TL. Yani biz 7 - 8 mislini engellemişiz. Polis, Savcı, Asker, Hakim kimseden telefonda para istemez. Böyle bir şeyin olması mümkün değil. Hiç bir polis ben operasyon gerçekleştireceğim diyerek adınız terör örgütüne karışmış şeklinde para istemez. Bunlar dolandırıcıdır. Hemen polise bildirilmesi gerekiyor. Kendisini bir konum sahibi olarak tanıtım devletin bir kademesinde yer aldığını, engelliler için, şehit aileleri için para toplandığını söyleyenlerin hepsi dolandırıcıdır. Devlet dairesindeki üst mevkide insanlar para istemez. Özellikle iş adamlarına yönelik bu tip girişimler oluyor. Ticaret odasına sanayi odasına esnaflara toplum mesaj atarak bilgilendiriyoruz. Bu konu ile ilgili olarak çok ciddi bir mağduriyet yaşanmadı ancak ileri yaştaki insanlar ne yazık ki tüm bilgilendirme ve çabalara rağmen dolandırıcıların ağına düşebiliyorlar.

 

“SOKAKTA KONUMLANDIRDIĞIMIZ EKİPLERİMİZ DOLANDIRICILIĞI ENGELLİYOR”

 

Dolandırıcılık konusu ile ilgili olarak bizim sistematik bir ağımız var. Sokakta görevlendirdiğimiz Yan Kesicilik, Dolandırıcılık Timleri, Banka önlerinde PTT önlerinde Özel güvenlikle ve görevliler ile hareket ederek çalışıyorlar. Örneğin heyecanlı şekilde bir şahıs bankaya girdi. Ekiplerimiz onun dolandırılmak üzere olduğunu hemen anlıyorlar. Çünkü acil bir şekilde geliyor ve ivedi para çekmek istiyor. 60 bin 70 bin lirayı ileri yaşta bir insanın para çekmek istemesi gibi konularda artık arkadaşlarımız profesyonel oldular. İnanın elinde para ile birçok kişiyi parayı yatırırken engellediler. Dolandırıcılık çok kapsamlı bir suç. Araç alım satımında da kesinlikle devir verilmeden paralarını almaları gerekiyor. Yine sattığınız bir ürünün hemen alıcısının çıkması, hiç pazarlık yapmaması şüpheli bir durum. Bununla alakalı olarak dikkatli olunması lazım. Diğer birçok alanda dolandırıcılık ile mücadelemiz devam ediyor.

 

Kahramanmaraş'ta faili meçhul var mı?

Olayları nasıl çözüyorsunuz?

 

 

Cinayet olayları ile alakalı Kahramanmaraş'ta birçoğu faili belli bir şekilde geliyor. Büyük metropollerde faili meçhul oluyor ancak ilimizde çoğunlukla faili belli oluyor. Faili meçhul olaylarda ekibin deneyimi çok önemli. Bir ekip ruhu ile hareket etmesi lazım. Ekipteki kişilerin profesyonel olması lazım. Sorgulama kabiliyetini ve tekniklerde kendini geliştirmiş, deliller arası illiyet bağlarını kurabilen, olay yerinde gördüğü bir eşyanın bir çok anlam ifade edeceğini, yerde yatan cesedin sadece bir ceset değil aynı zamanda bir şeyler anlatan bir ipucu olduğunu bir delil olduğunu bilen kişilerden oluşur. Cinayet masasındaki polisler analiz kabiliyeti gelişmiş kişilerdir. Bu polisler özellikle seçilir. Analiz kabiliyeti geliştiği için olay yerinde kimsenin görmediği ayrıntıyı gören, duymadığını duyan ve hissetmediğini hisseden kişidir. Katiller olay yerinde trafik levhası gibi işaret bırakır. Dedektifte delilleri trafik levhalarını takip eder gibi yolunu bulur ve katile ulaşır. Aslıda katil olay yerindedir. Kaçmıştır ama olay yerinde mutlaka iz emare vardır. Bunlar toplandığında zaten katil yakalanmış olur. Katili yakalamakta ki kastımız onu kolundan tutmak kelepçe takmaktan öte onu adalet karşısında delilleri ile katil olduğunu ispat etmektir. Bununla alakalı bazen köylerde uzak yerlerde meydana gelen cinayetler ile alakalı destek talep edilerek ekiplerimiz gitmekte”.dedi


 

marasmedyamerkezi.com  
kahramanmarasspor.com
maraşhaberler.com
özürdilerim.com
sütçüimam.com
dulkadiroğlu.com
fatiherkoç.com
onikişubat.com
46haber.com
www.marasmedya.com

 

 

 

 

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner666
  Tümü Anket
  Havaalanı kavşağın da hangi anıt olsun ?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Arşiv

  banner687

  banner745

  banner747

  site -->