MADO KÜLTÜREL MİRASI YANSITTI

Kahramanmaraş Gençlik Hareketi Kültür ve Dayanışma Derneği’nin, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Gençlik Çalışmaları Koordinatörlüğü tarafından kabul edilen ‘Kültürel Mirasın Yansıması’ isimli projesi kapsamında Litvanya, Romanya, Makedonya ve Hırvatistan’dan Kahramanmaraş’a gelen gençler şehrin tarihi ve kültürel yerlerini gezdi. Gençler, Maraş Dondurması’nı dünyaya tanıtan MADO’nun çıkış noktası Yaşar Pastanesi’nde organize edilen dondurma şovuna hayran kaldı.

21 Kasım 2019 Perşembe 16:33
Bu haber 24269 kez okundu
MADO KÜLTÜREL MİRASI YANSITTI
 

MADO KÜLTÜREL MİRASI YANSITTI

Kahramanmaraş Gençlik Hareketi Kültür ve Dayanışma Derneği’nin, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Gençlik Çalışmaları Koordinatörlüğü tarafından kabul edilen ‘Kültürel Mirasın Yansıması’ isimli projesi kapsamında Litvanya, Romanya, Makedonya ve Hırvatistan’dan Kahramanmaraş’a gelen gençler şehrin tarihi ve kültürel yerlerini gezdi. Gençler, Maraş Dondurması’nı dünyaya tanıtan MADO’nun çıkış noktası Yaşar Pastanesi’nde organize edilen dondurma şovuna hayran kaldı.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Gençlik Çalışmaları Koordinatörlüğü tarafından ‘Kültürel Mirasın Yansıması’ isimli projeyi yürütmekle görevlendirilen Kahramanmaraş Gençlik Hareketi Kültür ve Dayanışma Derneği, Litvanya, Romanya, Makedonya ve Hırvatistan’dan gelen gençlere Kahramanmaraş’ı ve kültürünü tanıtıyor. 10 gün boyunca düzenlenecek gezi programı kapsamında Kahramanmaraş’a gelen gençler, şehrin tarihi ve kültürel yerlerini gezmeye devam ediyor. Kahramanmaraş’ın en önemli değerlerinden biri olan Maraş Dondurması’nı tatmak isteyen gençler, soluğu Maraş Dondurması’nı dünyaya tanıtan MADO’nun çıkış noktası Yaşar Pastanesi’nde aldı. Litvanya, Romanya, Makedonya ve Hırvatistan’dan gelen gençleri ağırlayan MADO Yönetim Kurulu üyeleri Atilla ve Erdal Kanbur, yaptıkları dondurma şovlarıyla gençlerin ilgi odağı olurken, beğenilerini kazandı. Gençler, ülkelerindeki dondurmanın suni tatlandırıcılarla yapıldığı fakat Kahramanmaraş’ta gerçek dondurmayı tatmaktan mutlu olduklarını belirtirken, MADO Yönetim Kurulu üyesi Atilla Kanbur ise dondurma ikramından önce Türkiye’nin ve Kahramanmaraş’ın tanıtılmasının önemli olduğuna dikkat çekti.

“ÜLKELERİNE DÖNDÜKLERİNDE TÜRKİYE’Yİ DAHA GÜZEL ANLATACAKLAR”

Türk insanının misafirperverliğini gösterdiklerini dile getiren Atilla Kanbur, “Burada dondurma ikram etmenin de ötesinde birinci derecede ülkemizin, ikinci derecede de şehrimizin tanıtılması önemli. Sonrasında da dondurma dediğiniz zaman Kahramanmaraş akla geliyor, dondurmamızı anlattık ve ayrıca bu kardeşlerimize elimizden geldiğince Türk insanının misafirperverliğini gösterip, Türkiye’deki insanların her zaman misafirlerini sevdiğini anlatıp, ayrım yapmadan insanlara elimizden geldiğince faydalı olduğumuzu gösterdik. Öyle sanıyorum ki bundan memnun olmuşlardır, her biri ile ayrı ayrı bildiğim kadarıyla İngilizce ve Türkçe konuştum. Anladığım kadarıyla hepsi de memnun oldu. Ne mutlu ki biz bu kardeşlerimizi Kahramanmaraş’ta veya Türkiye’de ağırlayıp da kendilerini memnun etmişsek. Bu kardeşlerimiz iki gün sonra şehirlerine, ülkelerine döndüklerinde Türkiye’yi daha güzel anlatacakları kanaatindeyim” dedi.

“İNSANLARINIZ ÇOK SICAKKANLI”

Gezilerinde Kahramanmaraş’ın değerli bir şehir olduğunu gördüklerini anlatan Romanya Grup Lideri Leyla Akmula, kent halkının sıcakkanlı olduğuna değinerek, “Kahramanmaraş çok değerli bir şehirmiş, bunu proje kapsamında öğrendik. Eskide kalmış meslekler, bakırcılık, yemeni, oymacılık, sim sırma, danteller gibi ürünleri gördük ayrıca dondurma, biber, tarhananızı çok beğendik. Ayrıca bizlere çok güzel davranış gösterildi, insanlarınız çok sıcakkanlı. Kahramanmaraş’a yeniden gelmek isterim çünkü daha çok gezilecek ve görünecek yerler var” ifadelerini kullandı.

“SEVE SEVE KAHRAMANMARAŞ’A GELİRİM”

Makedonya Grup Lideri Sabri Zandeli ise Kahramanmaraş’a ikinci kez geldiğini belirterek, “Makedonya’dan Türkiye’ye ve Kahramanmaraş’a gelen arkadaşlarımızın lideriyim. Benim Kahramanmaraş’a ikinci gelişim, burayı artık çok iyi tanıyorum diyebilirim. Buradaki insanların kendi kültürleri, davranışları çok güzel. Bizi buraya bir kez daha davet ettiler, hiç düşünmeden seve seve geldik. Kahramanmaraş’ın kültürünü tanıyoruz, Kapalı Çarşı’sını gezdik, bakırcıları gördük. Örneğin kuyumculuktaki işleri ve eski zanaatları gördük ve bunların hala devam etmesi çok sevindirici. Bütün arkadaşlar Kahramanmaraş’ı beğendi. Diğer ülke katılımcıları da çevre ve doğayı çok beğendiler” açıklamalarında bulundu.

 “GERÇEK DONDURMAYI BURADA TATTIM”

Kahramanmaraş’ın bakırı ve dondurmasına hayran kaldığını anlatan Hırvatistan Grup Lideri Martina Beck de, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı, “Ben Kahramanmaraş’ı çok sevdim, burada insanlara sunulan birçok değer var. Bunun yanı sıra burada yapılan ürünleri ben başka şehirlerde de gördüm. İstanbul’a bakırların buradan gittiğini öğrendim. Kahramanmaraş dondurmasını çok beğendim. İlk geldiğimde dondurmayı tatmıştım. Sizin dondurmanızın çok güçlü bir tadı var, içinde suni bir tatlandırıcı olmadığı için daha lezzetli. Bizim ülkemizdeki dondurmalar suni tatlandırıcılarla yapılıyor, bunu çok beğendim. Kahramanmaraş’a gelmeyi çok isterim.”

“ÇOK LEZZETLİ YEMEKLERİNİZ VE TATLILARINIZ VAR”

Litvanya Grup Lideri Gary Minas da Kahramanmaraş’ın yemeklerini ve tatlılarını beğendiğini belirterek, “Ben üç yıl önce bir kez daha Kahramanmaraş’a gelmiştim, bu ikinci gelişim. İlkinde bende çok güzel etki bırakmıştı, bir kez daha gelmek istedim. Türkiye’ye de beşinci gelişim benim bu. Her fırsatta gelmek isterim çünkü çok lezzetli yemekleriniz ve tatlılarınız var. Ayrıca insanlarınız çok dostane ve sıcakkanlı, onları görmek için bile Türkiye’ye gelinebilir” dedi.

“MİSAFİRPERVERLİĞİMİZİ VE BAŞARILARIMIZI TANITIYORUZ”

 Proje hakkında bilgiler veren Kahramanmaraş Gençlik Hareketi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Akdeniz, Türkiye’nin kültürünü AB ülkelerine tanıtmaktan mutluluk duyduklarını dile getirerek, “Öncelikle, AB projesi kapsamında Litvanya, Romanya, Makedonya ve Hırvatistan'dan ülkemize ve şehrimize gelen misafirlerimize hoş geldiniz diyorum. Sizleri ekip arkadaşlarımla birlikte şehrimiz Kahramanmaraş'ta ağırlamaktan mutluluk duyarız. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı AB Eğitim ve Gençlik Programlar Merkezi Başkanlığı Gençlik Çalışmaları Koordinatörlüğü tarafından, 2019-1-TRO1-KA105-064911 Numaralı ve "Kültürel Mirasın Yansıması" adlı projeyi yürütmekle görevlendirildik. Gençlik Hareketi Kültür ve Dayanışma derneği olarak, katılımcı ekipler ile birlikte Türkiye'nin müzakere heyetinin birer üyesi olduk. Bilindiği gibi Ulusal Ajans, AB sürecinin milletimize yansıdığı noktadadır. Bu projelerle bir yandan AB standartlarını yakalama süreci hızlanıyor, diğer yandan insanımıza AB ülkelerinin yolu açılıyor. Gençlik çalışmaları, insanımızın Avrupalı akranları ile yurt dışında ortak çalışmalar yapmak hedeflidir. Aynı zamanda AB ülkelerinin insanlarını ülkemizde misafir ederek kültürümüzü, misafirperverliğimizi ve başarılarımızı tanıtmaya yöneliktir. Bu programların sivil toplum kuruluşlarınca yapılması; tüm vatandaşları sürecin aktörü haline getirmektedir. Yani, sorumluluğu millet olarak paylaşmak olarak telakki ediyoruz” şeklinde konuştu.

 “AVRUPA'NIN ÜLKEMİZE KARŞI ÖN YARGILARININ KIRILMASI ÖNEMLİ”

Ulusal Ajans Programları sayesinde Türkiye ile Avrupa'nın birbirine yakınlaşmasının sağlanmak istendiğini ifade eden Akdeniz, “Aynı zamanda bu projeler sayesinde Avrupa'nın ülkemize karşı ön yargılarının kırılması sağlanacaktır. Biz AB ülkeleri ile Ortadoğu ülkeleri arasında bir köprüyüz. Bu topraklar büyük medeniyetlere beşiklik yapmıştır. Avrupalılar bizi mutlaka iyi tanımalıdır. Elbette, aynı kültür ve inancın insanları değiliz. Tarihimiz, geleneklerimiz, yaşantımız farklı olabilir. Ancak küçülen dünyada insanlar mutlaka bir yerlerde karşı karşıya geleceklerdir. Bizim bir Yunus Emre'miz var. O diyor ki "Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, Sevelim sevilelim, Dünya kimseye kalmaz." İnsanlık adına ihtiyaç duyulan diyalog ve barış ikliminin yakalanması için bu projelerin ciddi katkıları olacağı şüphesizdir. Kahramanmaraş Gençlik Hareketleri Kültür ve Dayanışma Derneği olarak biz, AB ülkelerinden gelen değerli misafirlerimiz ile Avrupa da ve ülkemizde yepyeni dostluk köprüleri ve iletişim kanalları inşa edeceğiz. Bu kararlılık içinde hareket ederek projemize destek verip buralara kadar gelmeniz den dolayı tekrar teşekkür ediyorum. Sizden isteğimiz buralarda gördüğünüz barış, sevgi ve huzur ortamını başta anne babalarınıza, kardeşleriniz ve okul arkadaşlarınıza anlatarak ülkemizin gönüllü elçisi olmanızdır. Önce bir insan olarak biz sizi, sizde bizi seveceksiniz. Hepimiz bir insan evladıyız. Gelin bugün başlayalım. Dünyada insanların birbirini öldürmesi için değil, birbirinin yaşatılması için gayret gösterelim” dedi.

“MADO AİLESİNE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Kahramanmaraş kültürünün yansımalarını yerinde gördüklerini belirten Akdeniz, “Projemiz konusu kapsamında Kahramanmaraş sim sırma işlemeciliği, kuyumculuk, takı tasarımı, köşkerlik ve dokumacılık mesleklerinin kültürümüze yansımalarını yerinde görüyoruz. Toplumların devamı esastır. Bu çerçevede kültürümüzü gelecek nesillere ve dünyaya insanlığına tanıtmayı hedefliyoruz. Bu anlamda proje süresince kültür varlıklarımızı göstereceğiz. Projemiz 10 gün boyunca devam edecek. Bu kez ise Maraş Dondurması’nı dünyaya tanıtan Yaşar Pastanesi’ni ve MADO’yu ziyaret ettik. Bizlere çok güzel dondurma şovu yaptılar, gençler çok memnun oldu. MADO ailesine desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu. Dondurma şovunun ardından gençler, Yaşar Pastanesi’nin önünde toplu hatıra fotoğrafı çekildi. (Haber: Ahmet Güneçıkan)

Kahramanmaraş Manşet Gazetesi


marasmedyamerkezi.com  
kahramanmarasspor.com
maraşhaberler.com
özürdilerim.com
sütçüimam.com
dulkadiroğlu.com
fatiherkoç.com
onikişubat.com
46haber.com

 

 

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Tümü Anket
  Havaalanı kavşağın da hangi anıt olsun ?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Arşiv

  banner818

  banner812

  banner819

  banner820

  banner822

  banner817

  banner801

  banner823

  banner824

  banner825

  banner826

  banner827

  banner828

  banner829