ÖZEL SEKTÖRÜN AR-GE VE İNOVASYON ÇALIŞMALARI

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO), şehirde eğitim gören mühendislerin reel sektöre uyumunu güçlendirmek için intörn mühendislik programı başlattı.

22 Ocak 2019 Salı 12:51
Bu haber 1874 kez okundu
ÖZEL SEKTÖRÜN AR-GE VE İNOVASYON ÇALIŞMALARI
 

ÖZEL SEKTÖRÜN AR-GE VE İNOVASYON ÇALIŞMALARI

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO), şehirde eğitim gören mühendislerin reel sektöre uyumunu güçlendirmek için intörn mühendislik programı başlattı.

Türkiye, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına yükselmek hedefiyle iş dünyasının katkıları ile bölgesinde ve dünyada söz sahibi olmayı hedefliyor.

Bu hedefleri sağlayabilmek, özellikle ekonomik kalkınma alanında sürdürülebilir üretim ve yüksek katma değer oluşturmak adına özel sektörün ar-ge ve inovasyon çalışmaları ağırlık kazanıyor.

Özel sektörün bu misyonunu güçlendirmesi, işletmelerde mühendislik faaliyetlerinin artırılarak ar-ge ve inovasyon konusunda kurumsal kapasite oluşturulmasını desteklemek, kuvvetli bir üniversite-sanayi ilişkisi kurmak amacıyla, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve İŞKUR İl Müdürlüğü koordinasyonu ile işletmelerde ‘İntörn Mühendislik’ uygulaması gerçekleştirilecek.

4 Şubat - 17 Mayıs 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan bu uygulama sayesinde, mühendis adayları üretim süreçlerine daha fazla adapte olacak, okulda öğrendiklerini pratikle pekiştirecek. Üretim sahasında işi öğrenerek sanayinin ihtiyaç duyduğu pratik tecrübesini kazanmış mühendislerin yetiştirilmesi ve mezun olduklarında öğrencilerin de iş bulmalarının kolaylaştırılması bakımından intörn mühendislik eğitiminin çok önemli olduğu değerlendiriliyor.

Eğitim-Öğrenimde son sınıf bahar döneminde bulunan öğrenciler "İntörn Mühendis" olarak tanımlanıyor. İntörn Mühendisler, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı çeşitli tekstil işletmelerinde, tam sigortaları ve aylık ödemeleri İşbaşı Eğitim Programı kapsamında İŞKUR tarafından ödenmek suretiyle istihdam edilecek.

İşveren açısından, programa katılan kişileri işbaşında görme ve mesleki deneyim ve becerilerinin gelişip gelişmediğini gözlemleme şansına sahip olmak, program süresince işverenlerin herhangi bir maddi yükümlülüğünün olmadan nitelikli işgücü ile çalışma imkanı bulması gibi avantajları bulunan bu programa katılmak isteyen firmaların bünyesinde tekstil mühendisi istihdam ediliyor olması şartı aranıyor.

Ayrıca İntörn Mühendislerin programın bitiminden sonra en geç 3 ay içerisinde programı tamamladıkları meslek alanında istihdam edilmesi halinde 2020 yılına kadar SGK işveren payı sigorta primi, İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacak.

Program kapsamında, intörn mühendislerin işverene karşı görev ve sorumlulukları Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkanlığı tarafından belirlenmiş bulunuyor.

Bu dönemde İntörn Mühendisler başarılı olabilmek için en az 388 saat/dönem işletmelerde çalışacak. İntörn Mühendislerin değerlendirilmesi üniversite ve işverenin yetkilendirdiği tekstil mühendisi tarafından müştereken yapılacak.

Program hakkında açıklamada bulunan KMTSO Başkanı Serdar Zabun, gerek üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi, gerekse mühendis adaylarına uygulama imkanı sağlanması adına İntörn Mühendislik programının önemine vurgu yaptı. Zabun, “Şehrimiz tekstil sektörünün en önemli üretim merkezlerinden birisi. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi arasında yaptığımız protokol kapsamında, tekstil mühendisliği öğrencilerine burs vermeye devam ederken okulda aldıkları eğitimi tamamlamak adına uygulamaya koyduğumuz intörn mühendislik ile öğrencilerimiz, sanayi tesislerinde pratik eğitimlerini alacaklar. Böylelikle hem mühendis adaylarımızın kariyer imkanları genişliyor hem de Kahramanmaraş’ta tekstil sektörünün gelişimine katkı sağlamak adına önemli bir potansiyel oluşturuluyor.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner666
  Tümü Anket
  Havaalanı kavşağın da hangi anıt olsun ?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Arşiv

  banner748

  banner687

  banner745

  banner746

  banner751

  banner749

  banner747

  banner750

  banner752

  banner753

  banner754

  site -->