KSÜ'DEN EV SAHİPLİĞİ

Törende ayrıca 2015-2017 yılları arasında emekliye ayrılan çeşitli üniversitelerin Tarla

13 Eylül 2017 Çarşamba 08:52
Bu haber 313 kez okundu
KSÜ'DEN EV SAHİPLİĞİ
 Törende ayrıca 2015-2017 yılları arasında emekliye ayrılan çeşitli üniversitelerin Tarla Bitkileri Bölümü öğretim üyelerine ve katkı sağlayan kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür belgeleri takdim edildi.

Yağlı Tohum, İthalatta Petrolden Sonra ikinci Sırada Yer Alıyor

Açılış konuşmalarının ardından kongrenin açılış oturumuna geçilirken, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halis Arıoğlu, “Yağlı Tohum Üretiminin Türkiye Ekonomisine Sağlayacağı Katkılar” başlıklı bildirisini sundu. Arıoğlu, yağlı tohumların ithal ürünler içerisinde petrolden sonra ikinci sırada yer aldığını söyledi.

Yağın, insanın yaşamsal faaliyetlerini yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılaması bakımından çok önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Arıoğlu, “Mevcut besin maddeleri içerisinde enerji kaynağı olarak yağlar, ayrı bir öneme sahiptir. Zira 1 gram yağın vücutta yakılması sonucu 9,3 kalorilik enerji ortaya çıkmaktadır. Oysa 1 gram proteinin sağladığı enerji miktarı 4 kalori ve 1 gram karbonhidratın sağladığı enerji miktarı ise 4,5 kaloridir.” diye konuştu.

2016 yılı verilerine göre yıllık 203 milyon ton olan dünya ham yağ üretiminin ancak %8’lik kısmının hayvansal kaynaklardan sağlandığını, geri kalan %92’lik kısmının ise bitkisel kaynaklardan sağlandığını ifade eden Arıoğlu, Türkiye’de yağlı bitkilerin üretiminin, ihtiyacın çok altında olduğuna dikkat çekti.

“Türkiye’de yağlı tohum üretimine ayrılan alan, toplam ekilebilir alanların ancak %4’ünü oluşturmaktadır. Bu nedenle yerli üretimden sağlanan yağlı tohum miktarı, ülke gereksinimlerini karşılayamadığı için her yıl yurt dışından binlerce ton yağlı tohum ve ham yağ ithal edilmektedir. Yağlı tohum üretiminin yetersiz olması nedeniyle 2016 yılında 2.175 bin ton soya, 382 bin ton ayçiçeği, 239 bin ton kolza, 118 bin ton aspir ve 195 ton da keten olmak üzere toplam 3.109 bin ton yağlı tohum ithal edilmiştir.” diyen Arıoğlu, Türkiye’de yağlı tohum üretiminin yeterli olmamasının nedenlerini ise; günübirlik uygulanan yanlış tarım politikaları, yağlı tohumlara uygulanan pirim miktarının yeterli düzeyde olmaması ve primlerin zamanında ödenmemesi, birim alandaki getirisinin düşük olması nedeniyle, yetiştirildikleri bölgelerdeki alternatif ürünlerle rekabet edememesi, Dünya Ticaret Örgütü ile yapılan anlaşmalar gereği, yağlı tohum ve türevleri ithalatına getirilen fonların düşük olması veya vergilerden muaf tutulması, yağlı tohumlardaki üretim maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle, dış pazar fiyatlarıyla rekabet edememesi ve üretimdeki bilgi yetersizliği nedeniyle verimin düşük olması şeklinde sıraladı.

Türkiye yağlı tohum ve türevleri ithalatının yıllara göre artan bir eğilim içerisinde bulunduğunu belirten Prof. Dr. Halis Arıoğlu, bu durumun Türkiye ekonomisine çok sayıda olumsuz etkisinin olduğunun altını çizdi.

Türkiye 2023 vizyonuna yönelik olarak yağlı tohum üretim gereksinimini değerlendiren Prof. Dr. Arıoğlu, “Normal beslenme kurallarına göre bir insanın günlük yaşamsal faaliyetlerini yerine getirebilmesi için yıllık toplam 23 kg yağ tüketmesi gerekmektedir. Uzun yıllar ortalamasına göre ülkemizde kişi başına yıllık 2,5 kg hayvansal yağ tüketildiği dikkate alındığında, bitkisel yağ tüketiminin 21,5 kg olması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Bu veriler esas alınarak geleceğe yönelik bir hesaplama yapılacak

olunursa, 2023 yılında ülkemizin gıda amaçlı toplam bitkisel yağ gereksiniminin 2 milyon ton olacağı gerçeği ortaya çıkmaktadır. Ayrıca yem, sabun ve boya sanayiinde yıllık 300 bin ton ve biodizel üretiminde de yıllık 300 bin ton ham yağ kullanılacağı dikkate alındığında, ülkemizin gereksinim duyduğu toplam yağ miktarı 2,6 milyon tonlara ulaşmaktadır. 2016 yılı verilerine göre yerli kaynaklardan sağlanan toplam bitkisel ham yağ üretimimizin 786 bin ton olduğu göz önüne alındığında, 2023 yılında bitkisel yağlı tohum üretiminin en az 3’e katlanması gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

12-15 Eylül 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen kongre boyunca 205’i sözlü, 297’si poster olmak üzere toplam 502 bildiri sunulacak. Sunulan sözlü bildiriler KSÜ Doğa Bilimleri Dergisi ve Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Dergisinde, poster bildiriler ise kongre web sayfasında yayınlanacak. Kongre, 3 gün boyunca Ziraat Fakültesi Konferans Salonlarında gerçekleştirilecek oturumlarla devam edecek.

 
MedyaMerkezi.com
kahramanmaraşspor.com

MaraşHaberler.com 
ÖzürDilerim.com
Sütçüimam.com
dulkadiroğlu.com
FatihErkoç.com
onikişubat.com
46Haber.com
 

Anahtar Kelimeler: ÜyeZiraatKahramanmaraş

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Tümü Anket
  Dondurma Festivali Beklentilerinizi Karşıladı mı?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Arşiv